KOTKI W MAJU

Oto propozycje dla Kotków w maju. W tym tygodniu mała lekcja patriotyzmu. Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji.Pozdrawiamy serdecznie.

Temat kompleksowy: Polska- moja Ojczyzna
1.Zabawa dydaktyczna: „Spacer po naszej miejscowości”
Przypomnienie dziecku nazwy naszej miejscowośći. Zaproponowanie zabawy w spacerek po mieście. Przy recytacji fragmentu rymowanki , poruszamy się po pokoju (można przygotować zdjęcia z charakterystycznymim miejscami miejscowośći i porozkładać w kilku miejscach)
Na spacerek dziś idziemy, zwiedzać nasze miasto (wioskę) chcemy. Co po drodze napotkamy? Kto jest zuch, niech idzie z nami.
2. Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnorodnych klocków: budowanie różnych domów; zorganizowanie wystawy. Zachęcanie do dzielenia się spostrzeżeniami na temat wyglądu domów, w których mieszkają dzieci.
3.Zabawa orientacyjno-porządkowa Małe i duże domy. Dzieci poruszają się po pokoju w rytmie klaskania . Na hasło Małe domy – przykucają, na hasło Duże domy – stają na palcach i wyciągają ręce w górę.
4.Rozmowa na temat naszego kraju na podstawie wiersza M. M. Skrobacz Polska.
1.Polska to nasza ojczyzna, 2.Tu jest nasz dom, przedszkole
każdemu dziecku tak bliska mama i tata.
my zaś jesteśmy Polakami Miasta i wioski, chata rybaka,
bo w naszym kraju morze i góry, kwiaty i drzewa,
w Polsce mieszkamy nic prócz miłości nam nie potrzeba.

Wyjaśnienie słów: ojczyzna, jesteśmy Polakami
https://youtu.be/uiuAPK1nWP8 (animacja wiersza Kto ty jesteś?)
https://youtu.be/loOPogN3yLU ( piosenka i Polsce)
4. Ćwiczenia ruchowo-graficzne. Dziecko rysuje palcem wskazującym w powietrzu góry, morskie fale, choinki, kwiaty zgodnie z pokazem.
5.Poznajemy Warszawę. Zapoznanie z legendą .
Dawno, bardzo dawno temu, nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zarzucić sieci, usłyszał piosenkę: Siedem fal mnie strzeże i siedem błyskawic. Kto się ich nie lęka, niech się tutaj zjawi. Piosenkę śpiewała dziewczyna. Głos miała tak piękny, słodki i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili: – Nie boję się niczego! – zawołał. Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od brzegu, rozpętała się straszliwa burza. – Roztrzaskamy ci wiosła! – syczały błyskawice. – Porwę twoje sieci na strzępy! – ryczał wicher. – Zatopimy łódź! – groziły fale. Ale Wars płynął tak szybko, że ani wicher, ani fale, ani błyskawice nie mogły go dogonić. Kiedy był już na środku rzeki, wśród wzburzonych fal ujrzał dziwną postać: półrybę – półdziewczynę. Była to syrena.
Zdziwił się Wars. Podpłynął bliżej. Wyciągnął rękę. Syrena podała mu tarczę i miecz. I nagle… zmieniła się w piękną dziewczynę. – Na imię mam Sawa – powiedziała. – Teraz ty broń mnie, rzeki i miasta. A potem było jak w bajce: Żyli długo i szczęśliwie dzielny Wars i piękna Sawa. Rosło miasto nad Wisłą – dzielna, piękna Warszawa. Fale płyną jak dawniej… Wiatr powtarza piosenkę. – Jaki herb ma Warszawa? – Syrenkę!
6. Zabawa słowna ćwicząca prawidłową artykulację głosek Sylabowe echo. Opiekun wymawia sylaby z ćwiczoną głoską, a dziecko jak echo powtarzają je za nim, np.: sa, se, so; asa, ese, oso; ca, ce, co; aca, ace, aco