BIBLIOTEKA PRZEDSZKOLNA

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła” Wisława Szymborska

Wiek przedszkolny to niepowtarzalny okres w rozwoju człowieka. Jest to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym czytelnicze. Często nie doceniamy korzyści, jakie dają dziecku nasze wspólne z nim wyprawy w tajemniczy bajkowy świat. A jest ich naprawdę niemało. Czytanie baśniowych opowieści to nie tylko wspaniały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem. Dzięki bajkom dziecko bardzo wiele się uczy. Fascynujące historie o Królewnie Śnieżce czy Kopciuszku budzą w maluchu wiele emocji. Dziecko dowiaduje się czym jest lęk, smutek, gniew-czyli stany, które przeżywa także w świecie realnym. Baśniowa rzeczywistość wspaniale rozwija dziecięcą wyobraźnię. Poszerza także wiedzę o świecie, bo śledząc losy książkowych bohaterów, dziecko dostrzega różne ludzkie zachowania i ich konsekwencje. Uczy się także wrażliwości, współodczuwania oraz tego, jak odróżnić dobro od zła.

KORZYŚCI CZYTANIA KSIĄŻEK DZIECIOM: Czytanie stymuluje rozwój mowy i usprawnia pamięć. Dzieci szybko się uczą. Są w stanie przyswoić wiele słów i zapamiętać nowe informacje. Czytanie to dobra okazja do poznania m.in. nowych wyrazów. -Rozbudza w dziecku ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wzory zachowań bohaterów bajkowych są przyjmowane przez najmłodszych bezkrytyczne-często możemy zaobserwować, że maluch odtwarza zachowanie ulubionej postaci bajkowej. Dzieci szybko uczą się poprzez przykład-naśladując. -Czytanie kształtuje wrażliwość moralną dziecka. Dzieci którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. -Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Dziecko czytając wraz z rodzicem może wykorzystać swoją wiedzę, przekonać się, jak wiele już potrafi i tym chętniej będzie uczyło się i poznawało nowe pojęcia. -Czytanie odpowiada również za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi. Wspólne czytanie jest formą spędzania czasu z dzieckiem. Co przynosi zarówno „korzyści natychmiastowe” jak i procentuje na przyszłość. Dzięki czytaniu cała rodzina może wspólnie spędzać czas, z korzyścią dla wszystkich. -Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. W głośnym czytaniu chodzi tak naprawdę o to, aby poświęcić dziecku swój czas, uwagę, a przy tym miłość. -Czytanie dziecku uczy empatii – dziecko wsłuchane w opowiadanie, często odnajduje w bohaterze bajeczki samego siebie. Staje się wrażliwsze na krzywdę innych i potrafi darzyć szacunkiem, ponieważ przeżywając emocje bohaterów, próbuje się z nimi utożsamiać. Dlatego warto czytać dzieciom codziennie.

UWAGA!!! GRUPY: NUTKI, ŻABKI, MINIONKI I KOTKI Biblioteka będzie czynna w każdą środę od godz.12.00 do 13.00 w budynku B. W czasie pandemii istnieje możliwość wypożyczenia książek przez dzieci do domu. Serdecznie zapraszam dzieci tych grup. Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych i szczęśliwych ludzi. Jest na to sposób- czytajmy dzieciom!

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 październik 2021 08:27
Oceń ten artykuł
(1 głos)
DOLNYREKSIO